Mera Peak – 6 476 moh
Mera Peak ligger sør for Mount Everest og ble første gang besteget 20. mai 1953 av oberst Jimmy Roberts og Sen Tenzing. Toppen regnes som en av de beste «trekkingtoppene» i Nepal – den er relativt enkel teknisk, og krever kun grunnleggende fjellklatringsferdigheter.
Ruten går gjennom den vakre og roligere Hinku-dalen, som er langt mindre trafikkert enn Khumbu-dalen. Utsikten fra toppen er spektakulær – herfra kan du se fem av verdens seks høyeste fjell:
Mt. Everest (8 848 m), Lhotse (8 516 m), Makalu (8 463 m), Cho Oyu (8 201 m) og Kanchenjunga (8 586 m).

Norsk turleder: Monica V. Carter
Pris: 59 000,- (inkl. helikopter fra Kothe til Phaplu på retur)
Dag for dag-program
Dag 1: Avreise fra Oslo
Dag 2: Ankomst Kathmandu (1 330 moh)
Transport til hotell. Briefing og utlån av bag, sovepose og dunjakke ved behov. Vi samler inn kopi av reiseforsikring. Velkomstmiddag i Thamel.
Dag 3: Fly til Phaplu (2 415 moh), kjøring til Takshindu (3 000 moh), trekking til Nunthala
Vi tar morgenfly fra Kathmandu til Phaplu (ca. 40 min). Etter ankomst spiser vi lunsj før vi blir hentet av jeep og kjørt til Takshindu (ca. 2 timer). Her møter vi vårt lokale team og starter fjellturen. Turen går jevnt og bratt ned ca. 600 høydemeter til Nunthala – en sjarmerende landsby med hytter og hus.
Overnatting på lodge. Trekking: ca. 2 timer

Dag 4: Trekking til Kharikhola (2 200 moh)
Etter frokost fortsetter vi nedover ca. 500 høydemeter til Juving Khola, hvor vi krysser en hengebro. Deretter går vi oppover til Juving, en vakker landsby med appelsin-, banan- og guava-plantasjer som gir en følelse av subtropisk jordbruk.
Etter en liten pause fortsetter vi en jevn stigning på ca. 500 høydemeter til Kharikhola – en av de største bosetningene i Solu Khumbu-distriktet. Landsbyen har videregående skole og er et viktig utdanningssenter i regionen. Her bor et mangfold av etniske grupper som magarer, rais, newar, tamang og sherpaer.
Overnatting på lodge. Trekking: ca. 6 timer
Dag 5: Trekking til Pangom (2 900 moh)
Vi starter med en jevn stigning gjennom skogsområder. Ved lunsjtider ankommer vi den vakre Sherpa-landsbyen Pangom, omgitt av hytter og lokale hus. Utsikten herfra er spektakulær. Etter lunsj er det mulighet for å utforske området på egen hånd.
Overnatting på lodge. Trekking: ca. 4 timer

Dag 6: Trekking til Nazing Dingma (2 720 moh)
Vi starter med en times stigning opp til et fjellpass hvor vi får vår første utsikt mot majestetiske Mera Peak. Deretter følger en bratt nedstigning på ca. 2 timer til en hengebro over elven Hinku Khola, hvor vi tar lunsjpause.
Etter lunsj fortsetter vi i jevnt tempo gjennom tett skog i 2–2,5 timer før vi ankommer Nazing Dingma – en liten fjellandsby omgitt av ku- og yakbeite.
Overnatting på lodge. Trekking: 6–7 timer

Dag 7: Trekking til Cholem Kharka (3 600 moh)
Dagen starter med en stigning over et lite pass før vi når de velkjente "Sherpa-trappene" mot Surke La-passet. Vi tar en kort tepause underveis og fortsetter videre gjennom vakker rhododendron- og bambusskog. Etter hvert åpner landskapet seg, og vi får en følelse av å være ute i det fri. Etter et par timers vandring ankommer vi Cholem Kharka.
Overnatting på lodge. Trekking: 4–5 timer
Dag 8: Trekking til Panch Pokhari (4 200 moh)
Vi starter med en bratt oppstigning på Sherpa-trapper mot dagens første pass, Hurhura La (4 286 moh). Derfra fortsetter vi videre til det høyeste passet for dagen på ca. 4 500 moh. Like før toppen tar vi en tepause i en liten hytte.
Etter passet går vi ned til Panch Pokhari, hvor vi spiser lunsj med spektakulær utsikt over Hinku-dalen og fjellene Kusum Kanguru og Khyasar Khang. Etter lunsj fortsetter vi med en lett 40-minutters vandring til dagens leir.
Overnatting på lodge. Trekking: 5–7 timer

Dag 9: Trekking til Kothe (3 600 moh)
Dagen starter med en bratt stigning på ca. 45 minutter opp til et pass med flott utsikt. Deretter går turen hovedsakelig nedover i et dramatisk og vakkert landskap. Først en slak nedstigning, som etter hvert blir brattere ned mot elven. Her stopper vi for en hyggelig piknik-lunsj.
Etter lunsj går vi rolig oppover i omtrent én time før vi ankommer Kothe, en liten og sjarmerende landsby med en atmosfære som minner om en vill vest-film. Her finnes det små boder som selger brus og sjokolade, og noen enkle lokale barer.
Overnatting på lodge. Trekking: 6–7 timer
Dag 10: Hviledag i Kothe
Etter seks dager med fjellvandring blir det godt med en hviledag. Her har du mulighet til å ta en varm dusj, vaske klær og lade batteriene.
Overnatting på lodge
Dag 11: Trekking til Thangna (4 400 moh)
I dag har vi en roligere etappe. Vi starter med en jevn stigning langs elven og nyter den flotte utsikten underveis. Etter omtrent fire timers vandring ankommer vi Thangna, som ligger vakkert til på et flatt platå. Her har vi fantastisk utsikt til toppene Kyashar Kang i nord, og Kusum Kang Guru og Kangtega-breen i nordvest.
Thangna er en liten og koselig fjellandsby, og vi stopper her for natten.
Overnatting på lodge. Trekking: 4 timer

Dag 12: Trekking til Khare (5 000 moh)
Vi følger elven Hinku Khola gjennom vakker, høyfjellsnatur. Ruten byr på noen brattere partier, men hovedsakelig går vi jevnt oppover, slik at vi gradvis venner oss til høyden. Underveis får vi stadig bedre utsikt mot Mera Peak, som nå reiser seg rett foran oss.
Ved ankomst til Khare spiser vi lunsj og sjekker inn på lodgen. Ettermiddagen brukes til å utforske området og slappe av.
Trekking: ca. 4 timer. Overnatting på lodge
Dag 13: Gåtrening og sikkerhetsbrief i Khare
Denne dagen setter vi av til forberedelser og akklimatisering. Etter frokost får du opplæring i bruk av utstyr som stegjern og dobbelboots – perfekt for deg som ikke har brukt dette tidligere. Vi trener litt på isen i nærområdet, og etter lunsj går vi gjennom sikkerhetsrutiner og alt som er nødvendig for selve toppturen.
Overnatting på lodge

Dag 14: Trekking til Base Camp (5 250 moh)
Vi tar en rolig morgen i Khare før vi setter kursen mot Base Camp etter lunsj. Turen går i jevn stigning langs en bred fjellrygg med fantastisk utsikt over de omkringliggende toppene. Etter ca. halvannen times vandring når vi foten av Mera-breen. Her etablerer vi vår midlertidige Base Camp, gjør oss klare for natten og nyter en varm middag under stjernene.
Trekking: ca. 2 timer. Overnatting i telt

Dag 15: Trekking til High Camp (5 780 moh)
Fra Base Camp fortsetter vi oppover Mera-breen. Vi starter med en relativt bratt seksjon før terrenget flater noe ut. Underveis vil vi bruke tau enkelte steder, og stegjern vil være nødvendig over flere partier. Turen tar ca. 4–6 timer. Vi krysser det vakre Mera La-passet, som binder Hinku- og Honku-dalene sammen og leder mot Baruntse-massivet.
Ved ankomst High Camp, rundt lunsjtider, etablerer vi leir og gjør klare alle forberedelser til toppstøtet neste natt – alt klatreutstyr, klær og proviant dobbeltsjekkes.
Trekking: 4–6 timer. Overnatting i telt
Dag 16: Topptur – Mera Peak (6 476 moh) og retur til Khare
Vi blir vekket kl. 02.00 og får servert enkel frokost i teltet (grøt, kjeks, nøtter og te). Rundt kl. 03.00 starter vi toppturen i taulag på 2–3 personer. Ruten opp til toppen er jevn, men krevende på grunn av høyden og kulden. Den siste delen opp til toppen innebærer en ca. 50 meters tauklyving ved hjelp av jumar (klemmeknute).
På toppen av Mera Peak blir vi belønnet med et av Himalayas mest spektakulære panorama: Mt. Everest (8 848 m), Cho Oyu (8 201 m), Lhotse (8 516 m), Makalu (8 463 m) og Kanchenjunga (8 586 m). Etter en uforglemmelig stund på toppen returnerer vi til Khare for en velfortjent hvil.
Trekking: 10–12 timer. Overnatting på lodge i Khare


Dag 17: Ekstradag – værforbehold
Denne dagen er satt av som reservedag i tilfelle dårlig vær eller forsinkelser underveis. Den gir oss fleksibilitet og øker sjansene for en vellykket topptur.
Overnatting: Etter behov
Dag 18: Vandring tilbake til Kothe (3 600 moh)
Vi følger samme rute ned gjennom den vakre Hinku-dalen tilbake til Kothe. Turen går i et behagelig tempo, og vi er fremme tidlig på ettermiddagen. Det er mulig å ta en varm dusj og slappe av før vi tar farvel med vårt lokale team som har vært med oss på fjellet.
Overnatting på lodge. Trekking: ca. 5 timer
Dag 19: Helikopter til Phaplu (2 415 moh)
Vi starter dagen med en spektakulær 15-minutters helikoptertur fra Kothe til Phaplu. Hvis vi lander tidlig i Phaplu, kjører vi videre med jeep til Thade for å korte ned neste dags reise. Hvis flyvningen skjer senere på dagen, har vi tid til å utforske landsbyen Phaplu før vi overnatter der.
Helikopter: 15 min / Kjøring etter tidsskjema. Overnatting på lodge
Dag 20: Kjøretur til Kathmandu
Vi returnerer til Kathmandu med bil, og stopper for lunsj underveis. Turen byr på vakre landskap og gir en siste mulighet til å ta inn inntrykkene fra fjellområdene.
Kjøretid: ca. 270 km / 9 timer

Dag 21: Halv dag sightseeing i Kathmandu – avskjedsmiddag
Vi starter dagen med en guidet tur til Pashupatinath, Kathmandus største og mest betydningsfulle hindutempel. Deretter besøker vi Bodhnath, en av verdens største stupaer og et viktig senter for buddhistisk tilbedelse. Vi går også gjennom Kathmandus gamleby, rundt Durbar Square, med sine imponerende trappetrinnsbygninger og historiske templer. Kanskje får vi også et glimt av Den levende gudinne — en ung jente som kun vises ved spesielle religiøse anledninger.
Om kvelden nyter vi en hyggelig avskjedsmiddag på en koselig restaurant i Thamel, og reflekterer over turens minnerike opplevelser.
Dag 22: Hjemreise
Transport til flyplassen for avreise tilbake til Norge.
Dag 23: Ankomst Norge
Vel tilbake etter en minnerik og innholdsrik reise!
NB: Det kan forekomme mindre endringer i programmet.
Klikk her for Kontakt/Påmelding:
Ved påmelding betales et depositum på kr. 3 500,- .
Kontakt Høyfjellspesialisten for mer info.
Tlf.: 478 63 522
hoyfjellspesialisten@gmail.com
Vær og sesong
Beste reiseperioder:
• Oktober / november
• Mars / april
Forventede temperaturer:
Høydeområde: 2500–3500 moh Dagtemperatur: 10–15 °C Nattetemperatur: 3–5 °C
Høydeområde: 4000–5000 moh Dagtemperatur: 2–7 °C Nattetemperatur: -5 til -10 °C
På toppdagen (6476 moh): -15 til -18 °C
Dette er veiledende informasjon. Temperatur og vær kan variere fra år til år og fra dag til dag.
Prisen inkluderer
• Fly tur/retur Oslo – Kathmandu
• Norsk turleder ved minimum 6 deltakere
• All transport og flyvninger i Nepal, inkludert helikopter fra Kothe til Phaplu
• Tre netter på hotell i Kathmandu med frokost
• Velkomstmiddag i Kathmandu
• Halvdags sightseeing i Kathmandu med lokal guide og inngangsbilletter
• Klatresherpa (1 per 3 deltakere)
• Kokk og kjøkkenhjelper
• Bærere
• Gratis utlån av duffelbag
• Alle overnattinger i lodger og telt med full pensjon
• Alt nødvendig kjøkken- og teltutstyr
• Kaffe og te underveis
• Kokt og behandlet drikkevann (ubegrenset)
• Alle nødvendige tillatelser, klatretillatelse og nasjonalparkavgifter
• Forsikring for det lokale teamet, turistskatt og alle statlige avgifter per dags dato
Ikke inkludert
• Personlig reiseforsikring og ekspedisjonsforsikring (anslått 5 000–9 000 kr)
• Generelt drikke (brus, alkohol etc.)
• Enkeltrom i Kathmandu (tillegg i pris)
• Tips til lokalteamet (frivillig, men anbefalt)
• Visum ved ankomst Nepal (USD 50)
Dunjakke og sovepose med fleece liner kan leies rimelig i Kathmandu ved behov.
Dobbel-boots og steggjern kan leies i Khare ved behov.
SPRÅK: Nepali og engelsk
VISUM: Visum er påkrevd, og kjøpes ved ankomst Kathmandu (50 USD).
VALUTA: Rupi. Enklest med kontanter i USD. Ha gjerne med små enheter for tips o.l.
VAKSINASJON: For vaksiner som er anbefalt, ta kontakt med vaksinasjonskontor minst to måneder før avreise. Nyttige reiseråd finner du på: https://www.reisemedisin.no/
INNKJØP: Tibetanske og nepalske tepper. Utskjærte trefigurer. Sportsutstyr.
OVERNATTING I FJELLET: Sherpaene bor i Everestområdet, og de har bygget rom i tilknyting til sine hus. Det kalles lodger, og vi overnatter her om det er mulig. Standarden er enkel, men helt ok. Det er ikke mulig å booke lodgene på forhånd, og om det ikke skulle være plass, så har vi med oss gode telt.
Litt om Nepal...
I de høye Himalaya-fjellene ligger det lille fjell-landet Nepal med ca. 30 mill. innbyggere. Det er et fascinerende land på mange måter og ønsket om å komme tilbake til landet er ofte stort etter en reise. Landet har en lang historie, en fargerik kultur, spennende mennesker, nydelig natur og en av de beste vandringsmuligheter på jorda.
Nepal`s historie er nært knyttet til dets geografiske beliggende; mellom Indias fruktbare sletter og Tibet`s ørkenaktige platå. Dets posisjon mellom India og Kina har til tider betydd at landet kunne spille en mellom- og formidlerrolle mellom de to stormaktene. Andre tider har Nepal blitt invadert. Innenlands viser historien en dynamikk hvor småbyer i fjellskråningene kjempet mot hverandre om makten. Byene i Katmandudalen, Katmandu, Patan og Bhaktapur bærer ennå preg av den konkurransen som en gang utspant seg mellom mini-kongedømmer. Fra å ha et kongedømme der kongen og hans hoff regjerte, har landet i dag utviklet et demokrati. Demokratiet er ennå svakt, og frustrasjoner rundt korrupsjon og maktmisbruk kan sies å være et element i den pågående konflikten mellom regjering og "maoistiske" opprørere.
Religionen i Nepal er både hinduisme og buddhisme. Ofte er det vanskelig å skille dem, fordi mange har blandet de to religioner. Fjellfolkene og de tibetanske flyktningene i landet er buddhister.
Bak templer og palasser i Katmandudalen, over fjellene som omkranser denne dalen, ligger de virkelig store fjellene. Blant de mange flere-tusen-meters-høye fjellene finner vi verdens høyeste; Mount Everest eller Sagamata som nepaleserne selv kaller dette mektige fjellet som rager 8850 meter over havet.
Fjellene har virket som en magnet på fjellklatrere fra hele verden. Heldigvis trenger man ikke være verken profesjonell fjellklatrer, sherpa eller hete Hillary for å nå inn til dem. Med litt pågangsmot og bra helse kan de fleste besøkende vandre i stiene som leder inn og opp i varierende høyder av Himalaya-massivet.
Fjellvandring eller "trekking" er ikke den eneste aktivitet Nepal har å by på. Landet har også rafting-muligheter og sykling i fjellet er blitt svært populært. I den sydlige del av landet, på slettene langs grensen til India ligger Royal Chitwan National Park. Her er både jungel og savanner hvor man kan dra på safari. En populær måte å se villdyra på er å sette seg på elefantryggen og la den lede deg rundt i "bushen". De mer vågale kan dra på jungel-walk med erfarne lokale guider. Den bengalske tigeren er kanskje den mest spesielle dyrevarianten her, men leopard, nesehorn, krokodiller og gaseller er også spennende å "jakte" på.
Til tross for fattigdom, et liv i enkelhet og der sykdom og nød er faste følgesvenner, er nepaleserne utrolig entusiastiske. Deres hjertelige fremtreden er kanskje det som setter de dypeste spor hos dem som har besøkt Nepal.
REISEVILKÅR for Mera Peak
1. Bestilling.
Bestillingen omfatter de ytelser som er avtalt mellom arrangøren og den reisende. Eventuelle senere avvik skal bekreftes skriftlig av arrangøren.
2. Betaling.
Ved bestilling betales et depositum på kr 3.500,-. Bestillingen er bindende for kjøperen når depositum er betalt. Kjøperen aksepterer ved bestilling. Reisearrangøren blir først bundet 1 uke etter at depositum er mottatt. Restbeløpet for reisen skal betales senest 60 dager før avreisen. Ved bestilling senere enn 60 dager før avreise, skal hele reisens pris betales umiddelbart ved bekreftelse av plass. Det taes forbehold om valuta/prisendringer.
Obs.: "Sosialantropolog Marit Andreassen Konsulenttjenester" opptrer som formidler mellom kunden på den ene siden og flyselskap, lokale agenter og hoteller på den andre siden. Således kan ikke arrangøren holdes ansvarlig for forsinkelser/innstillinger eller utgifter ved uhell, skader eller tyveri. Ved uforutsette hendinger eller "force majoure" kan det bli aktuelt å foreta programendringer f. eks. omlegging av reiserute, bytte av transportmiddel, overnattingssted, o.l. Arrangøren kan heller ikke påta seg ansvar for skader eller sykdom som den reisende måtte pådra seg under/etter reisen, - heller ikke for skadet/tapt bagasje eller verdisaker, men vil yte all den hjelp som er mulig ut fra omstendighetene.
3. Reise/sykeforsikring og avbestillingsbeskyttelse Den reisende må selv sørge for reise/sykeforsikring og evt. avbestillingsbeskyttelse. Avbestillingsbeskyttelsen ligger ofte i reiseforsikringen. Avbestillingsbeskyttelsen må gjelde fra reisen blir bestilt. Mangler
Det foreligger en mangel ved reisen dersom den reisende ikke har mottatt de ytelser som inngår i reisen ifølge arrangørens program.
Følgende regnes dog ikke som mangler: flyforsinkelser, naturkatastrofer, arbeidskonflikter, strømbrudd og tilsvarende forhold som arrangøren ikke er herre over (Force majeure).
Arrangøren kan avlyse dersom:
I. det ikke melder seg nok reisende til turen. II. forhold arrangøren ikke er herre over, så som for eksempel krig, som gjør det utilrådelig å gjennomføre reisen.
Når en reise avlyses, har den reisende krav på full tilbakebetaling av reisens pris.
Utover dette kan den reisende ikke gjøre krav gjeldende.
5. Forbehold om endringer og feil i beskrivelsen
Alle opplysninger gis med forbehold om endringer av valutakurser, priser, avreisetider og hoteller som kan inntreffe etter at reisen er bekreftet. Det tas også forbehold om eventuelle trykkfeil, eller at programmet kan bli gjennomført i motsatt rekkefølge eller med andre variasjoner som ikke endrer turens karakter.
6. Tvister og klager
Dersom det mellom arrangør og kjøper oppstår tvister som ikke kan løses i minnelighet, kan kjøperen bringe saken inn for Forbrukerrådet innen 2 uker etter at svar fra arrangøren foreligger og denne har opplyst om fristen. Klage over mangler i forbindelse med overnattingssteder og maten m.v. må fremsettes straks overfor reiseleder eller direkte til overnattingsstedet/restauranten.